AcasăSportGloria 2018 Bistrița-Năsăud, învinsă la limită de Metz Handball în Franța
spot_img

Articole noi

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud, învinsă la limită de Metz Handball în Franța

Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a suferit o înfrângere strânsă în etapa a doua a Grupei A din EHF Champions League, pierzând cu 28-26 în fața puternicei echipe Metz Handball. La pauză, gazdele conduceau cu 15-14, într-un meci echilibrat până în ultimele minute. Momentul decisiv al partidei a avut loc cu aproximativ 15 minute înainte de final, când Chloe Valentini a marcat cinci goluri în doar cinci minute, asigurându-le franțuzoaicelor un avans de cinci goluri, pe care Gloria nu a mai reușit să-l recupereze.

Principalele marcatoare ale Gloriei au fost:

• Danila Delgado – 8 goluri,
  • Sonia Seraficeanu – 6 goluri,
  • Valeria Kirdiașeva – 4 goluri,
  • Iaroslava Burlacenko – 2 goluri,
  • Dagmara Nocun – 2 goluri,
  • Seynabou Rodriguez, Tamires de Araujo, Asuka Fujita și Gnonsiane Niombla – câte 1 gol fiecare.

În poartă, Renata de Arruda a înregistrat 8 intervenții din 27 de șuturi (29,63%), iar Ivana Kapitanovici a avut 4 intervenții din 11 șuturi (36,36%).

Pentru Metz, echipa antrenată de Emmanuel Mayonnade, cele mai eficiente jucătoare au fost:

• Chloe Valentini și Sarah Bouktit, ambele cu câte 6 goluri,
  • Petra Vamos – 5 goluri,
  • Allison Pineau și Anne Hansen – câte 3 goluri fiecare.

În poartă, Camille Depuiset a avut un procentaj excelent, cu 8 intervenții din 20 de șuturi (40%), iar Zsofi Szemerey a contribuit cu 7 intervenții din 21 de șuturi (33,33%).

Meciul a fost arbitrat de cuplul german format din Maike Merz și Tanja Kuttler.

În următoarea etapă, Gloria Bistrița-Năsăud va întâlni echipa slovenă Krim Mercator Ljubljana, sâmbătă, 21 septembrie, la ora 17:00, la TeraPlast Arena.